Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Klocku

Miejscowość: Klocek
Gmina: Tuchola
Powiat: tucholski
Województwo: kujawsko-pomorskie
Data powstania: 2002
Przewodnicząca: Jolanta Wenta
Telefon: (052) 334 13 43
 

Historia

Koło zostało utworzone w 2002 roku. Wcześniej nigdy nie było we wsi Koła Gospodyń Wiejskich.

Działania

Aktualnie Koło ma 11 członkiń. Siłą napędową Koła jest przewodnicząca.

W 2006 roku Koło odniosło pierwszy duży sukces - otrzymało dotację z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu na realizację projektu „Przy biesiadnym stole z runem leśnym, miodem i ziołami".
baba słomianaZorganizowano wtedy we wsi wielką imprezę plenerową z mnóstwem atrakcji. Już z daleka gości witały olbrzymie baby słomiane, z których każda ważyła ponad 750 kg. Na licznie przybyłych (ponad 500 osób!) czekały obficie zastawione stoły biesiadne, gdzie serwowano piernik na miodzie, magdalenkę z żurawinami, pierogi z grzybami oraz jagodami, masło ziołowe, a nawet wielką jajecznicę z jaj strusich.

Na stoiskach prezentowali swoje produkty pszczelarze, była wystawa serwet i haftowanych obrazów, można było porozmawiać z zaproszoną zielarką z Czerska. Strażacy zrobili pokaz ratownictwa, a dla dzieci największą frajdą były przejazdy bryczką konną.

Chętni mogli wziąć udział w rozlicznych konkursach z nagrodami np. wbijaniu gwoździ lub obieraniu ziemniaków na czas oraz zawodach strażackich.
Przy wtórze orkiestry impreza trwała do rana.

przejazd bryczkąOrganizatorki całego przedsięwzięcia urobiły sobie ręce po łokcie, ale mają satysfakcję, że stanęły na wysokości zadania, a biesiadę wspomina się we wsi do dziś!

W 2007 roku kolejne osiągnięcie - następna dotacja z Urzędu Marszałkowskiego na festyn „Z rodziną raźniej". Przybyły całe rodziny z okolicznych wsi. Była zabawa przy dźwiękach orkiestry oraz mnóstwo konkursów m.in. wybierano najliczniejszy ród spośród uczestników (z udokumentowaniem!), odbyły się zawody w kategorii rzut kaloszem.
Na koniec - miła niespodzianka dla organizatorek - wszyscy uczestnicy zabrali się za sprzątanie!

liderki KołaDelegatki z Koła od kilku lat jeżdżą na Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich do Maróza. Co roku spotkanie ma inny temat przewodni, jest mnóstwo inspirujących wykładów i warsztatów, a liczba uczestników dochodzi do 500. Członkinie Koła są bardzo otwarte na poszerzanie wiedzy. Niedawno brały udział w szkoleniu „Planowanie i realizacja projektów na rzecz społeczności lokalnych" organizowanym przez Fundację Wspomagania Wsi. O tym jak promować swoje regionalne smakołyki dowiedziały się natomiast podczas szkoleń dotyczących żywności i produktu lokalnego.

konkursy dla dzieciRegularnie przygotowują różne wydarzenia w swojej wsi: spotkania opłatkowe, wieczór andrzejkowy, Mikołajki dla dzieci, Dzień Dziecka, wystawy rękodzieła oraz Dzień Kobiet, który jest okazją do podsumowania działań.

Na obchody dożynkowe przygotowują wieniec z różnych ziaren - pszenicy, kukurydzy, fasoli itd., a z okazji Sianokosów serwują pyszne potrawy - zupę grzybową i owocową, krokiety z grzybami. Zanim zorganizowały ubiegłoroczny festyn „Powitanie Lata", chodziły po domach we wsi i zbierały „fanty" na loterię, z której dochód pokrył koszty przygotowania festynu.

Na ten rok mają już przyznaną niewielką dotację z Urzędu Gminy na profilaktykę przeciwalkoholową. Zamierzają wspólnie ze Stowarzyszeniem Miłośników Legbąda zamówić orkiestrę, przygotować przedstawienie „Świtezianka", poczęstunek i zabawę dla mieszkańców.

Bolączką liderek Koła jest małe zaangażowanie członkiń w prowadzone prace oraz brak zainteresowania wśród młodych kobiet działalnością w organizacji.

Tekst: Gosia Kowalska