Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Swarożynie

Miejscowość: Swarożyn
Gmina: Tczew
Powiat: tczewski
Województwo: pomorskie
Data powstania: lata 60. XX wieku
Przewodnicząca: Barbara Nidzgorska
Adres: ul. Wyzwolenia 8, 83-115 Swarożyn
Telefon: 500 865 328
 

Historia

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku mieszkanki Swarożyna zachęcone przez panią Cecylię Szlagowską powołały do życia Koło Gospodyń Wiejskich. Wraz z jego powstaniem pojawiła się we wsi bogata oferta szkoleniowa dla kobiet. Miały one możliwość uczestniczenia w różnorodnych kursach związanych tematycznie z prowadzeniem gospodarstwa domowego - gotowania, kroju i szycia.
szydełkowe bocianyZadaniem statutowym KGW było ułatwianie oraz unowocześnianie życia na wsi. Wielkim udogodnieniem dla mieszkańców była prowadzona przez Koło dystrybucja drobiu, pasz, krzewów ozdobnych oraz drzewek owocowych, a nawet butli gazowych. W realiach PRL-u często była to jedyna droga do zdobycia wymienionych dóbr.
KGW działało aktywnie do połowy lat osiemdziesiątych. Śmierć jego długoletniej przewodniczącej - pani Stefańskiej i brak energicznej kontynuatorki jej pracy społecznej przyczyniły się szybko do zawieszenia działań.

W 2002 roku mieszkanki Swarożyna zaniepokojone dalszym losem właśnie opuszczanej przez biuro prac interwencyjnych świetlicy postanowiły reaktywować KGW. Chciały zagospodarować budynek ratując go tym samym przed zniszczeniem. Pani Brygida Cyrzon, inicjatorka wznowienia działań nie musiała długo namawiać swoich koleżanek, gdyż same znudzone biernością i panującym we wsi od dawna bezruchem z chęcią wstąpiły w szeregi grupy.

Działania

Spuścizną po „starym" KGW są zachowane przez matki i babki aktualnych członkiń przepisy z ówczesnych kursów gotowania. Stare receptury na tradycyjne kociewskie potrawy okazały się na dzisiejsze konkursy kulinarne jak znalazł. Obecnie bowiem regionalne kuchnie przeżywają prawdziwy renesans i za najlepsze uważane są proste dania, którym wyjątkowego smaku dodaje związana z nimi historia.

członkinie KGWSwarożanki gotują dużo i często. Nie tylko na konkursy i pokazy kulinarne, ale również z powodu imprez okolicznościowych, które obsługują.
- Naszym największym hitem są pączki ziemniaczane, które mają wyjątkowy smak. Niegdyś na Kociewiu czymś powszechnym było dodawanie ziemniaków do wypieków. Gospodynie robiły to ze względów oszczędnościowych. Były one o dużo łatwiej dostępne, a przez to tańsze niż mąka pszenna - opowiada pani Barbara Nidzgorska.

Członkinie KGW przez cały rok mają ręce pełne roboty. Samo organizowanie spotkań i festynów we wsi zajmuje dużo czasu, a to przecież nie wszystko, bo biorą udział jeszcze w wielu imprezach poza wsią.
Każdy rok zaczynają od zabawy karnawałowej dla wszystkich Swarożan, a że wieść o ich talentach kulinarnych trafiła już do uszu każdego, więc sala świetlicy pęka w szwach. W lutym na pierwszym planie są najmłodsi, Koło organizuje dla nich ferie zimowe połączone z wieloma ciekawymi wycieczkami. Wiosna to czas konkursów kulinarnych, pieczenia mazurków i tradycyjnych bab, wspólnego plecenia palm wielkanocnych. Na początku czerwca świętowany jest Dzień Dziecka. Członkinie KGW przygotowują dla małych Swarożan ognisko, lody i wspólne tańce, a współpracujący z nimi strażacy pokazy gaszenia pożaru.

wieniec dożynkowyPo żniwach ich spotkania przybierają na częstotliwości, bo muszą zdążyć z przygotowaniem wieńca na „Święto Plonów". O ich zdolnościach manualnych świadczy fakt, że już dwukrotne zajęły I miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy podczas Gminnych Dożynek w Tczewie. - Mamy w Kole kilka uzdolnionych rękodzielniczek. Pięknie haftują krzyżykiem, robią misterne serwety na szydełku, potrafią wykonać niepowtarzalne kwiaty z bibuły - chwali swoje koleżanki pani Brygida Cyrzon.
Na grudniowe spotkanie ze świętym Mikołajem kupują ze środków własnych słodycze, przygotowują paczki i zapraszają dzieci na bal.
Dla nich osobiście najważniejszym wydarzeniem jest coroczne spotkanie opłatkowe dla seniorów. Na stołach króluje barszcz z uszkami, pierogi z grzybami i kapustą, karp. Tego wieczoru sala wypełniona jest po brzegi.
- To dla nas wyjątkowy dzień, bo gościmy tych najważniejszych, naszych przodków, rodziców i dziadków. Spotkanie jest bardzo uroczyste, dzieci z miejscowej szkoły przygotowują na tę okazję Jasełka. Widząc uśmiech malujący się na twarzach naszych gości, jesteśmy pewne, że warto robić te spotkania, a cały trud włożony w przygotowania staje się nagle nieważny - przekonuje pani Nidzgorska.
Rok kalendarzowy zamyka huczna zabawa sylwestrowa na którą przychodzą tłumy i jak podkreślają członkinie KGW „wszyscy dobrze się bawią i jeszcze nigdy nie zdarzyła się żadna bójka, ani kłótnia".

dyplom dla KGWO ich przedsiębiorczości bezspornie świadczy fakt, że udaje im się przekonać lokalnych sponsorów do podejmowanych działań i zdobyć na nie środki finansowe. Szczególnie przychylny jest im Bank Spółdzielczy w Tczewie. Bardzo sobie chwalą również współpracę z wójtem, panem Romanem Rezmerowskim, który zawsze stara się pomóc.

Swarożyńskie KGW jest jak najbardziej otwarte na współpracę z innymi kobietami z terenu powiatu tczewskiego. W partnerstwie ze stowarzyszeniem Kociewskie Forum Kobiet zorganizowały u siebie spotkanie integracyjne dla delegatek z sąsiednich Kół. Impreza ma służyć wzajemnemu poznaniu się i nawiązaniu znajomości, które w przyszłości mają zaowocować realizacją wspólnych inicjatyw. Gospodynie spotkania przygotowały z tej okazji pyszne jadło i niewielką wystawę "Kociewskie jeście" prezentującą domowe przetwory. Przy rytmach granej na żywo muzyki bawiło się blisko 90 osób.
Na szczęście ścisk i ciasnota im nie groziły, bo świetlica w Swarożynie dzięki opiece pań z KGW jest miejscem przestrzennym, zadbanym i doskonale wyposażonym. - Mamy się naprawdę czym pochwalić - zapewniają członkinie Koła.

członkinie KGW na wycieczce

Ale to dopiero początek większego planu. W ciągu najbliższych lat teren wokół świetlicy zostanie zagospodarowany i stanie się centrum kultury i rekreacji dla wszystkich mieszkańców. Powstanie ozdobna altanka, ścieżka spacerowa i rowerowa, boisko, plac zabaw, amfiteatr, a nawet plaża. Dofinansowanie z Unii Europejskiej zostało gminie już przyznane, a pierwsze prace ruszyły.

 

Hymn KGW w Swarożynie

Na trasie Królewiec - Berlin
Leży Swarożyn nasz
I choć on nie jest duży
Dla nas Europą jest.

Lasy, pola i rzeki
Krajobraz przodków mych
Nie zwlekaj, pakuj rzeczy
I odwiedź przyjaciół swych.

Jest ruch jak w San Francisco
To nie przeszkadza nam
I choć to nie jest wszystko
Każdy żyje jak pan.

Jest szkoła dla dzieci małych
I dla dorosłych też
Przychodnia, kościół, apteka
A w rowach rośnie perz.

Nasz patron Andrzej Bobola
Czuwa nad całą wsią
Jesteśmy z tego dumne
Swarożyn chlubą mą.

Tekst: Gosia Kowalska