Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Koło Gospodyń Wiejskich w Wielkiej Komorzy

Miejscowość: Wielka Komorza
Gmina: Tuchola
Powiat: tucholski
Województwo: kujawsko-pomorskie
Data powstania: 1971
Przewodnicząca: Ewa Linda
Telefon: 601 24 02 28
 

Historia

Po rozwiązaniu istniejącej we wsi Ligii Kobiet Polskich, w roku 1971 utworzono na jej miejsce Koło Gospodyń Wiejskich. Kroniki z tego okresu prowadzone wspólnie z Klubem Rolnika niestety nie zachowały się.

Funkcjonowanie Koła z czasem coraz bardziej słabło, aż do marca 2007 kiedy kilka energicznych kobiet wzięło sprawy w swoje ręce i wznowiło działalność.

Działania

Do Koła należy aktualnie 18 kobiet.

prace kulinarneWe wsi jest piękna świetlica wyremontowana dzięki wsparciu pozyskanemu przez gminę Tuchola z Unii Europejskiej w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004 - 2006" w zakresie działania „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego". Jest to centrum spotkań dla mieszkańców.
Koło organizuje tu regularnie obchody Dnia Ojca, Matki oraz Dnia Dziecka. Sołtys, aby wesprzeć działania kobiet udostępnił im salę na zebrania oraz kuchnię, gdzie swobodnie mogą realizować swoje pomysły kulinarne. Należące do Koła naczynia wypożyczane są na śluby i komunie, dzięki czemu zawsze uzbiera się parę groszy na bieżące potrzeby.

wieniec dożynkowyPrzewodnicząca stara się zachęcać pozostałe członkinie do aktywności, do wyjścia z domu. W okolicach Wielkanocy zorganizowała dla mieszkańców wsi dwudniowy pokaz wykonywania ozdób świątecznych.
Kobiety wraz z całą rzeszą dzieci uczyły się robić kurki i wianki z siana oraz ozdoby z kory wierzbowej.

Koło co roku bierze udział w przygotowywaniu Święta Plonów. Jest to czas wspólnej zabawy, licznych konkursów i zawodów.
W 2008 roku wygrało konkurs na najpiękniejszy wieniec na Dożynkach gminnych, a konkurencja była naprawdę duża!

 

Tekst: Gosia Kowalska