Kobiety na wsi.pl

kobieta z kogutem

Wioska Hobbitów

Jesteśmy członkiniami Stowarzyszenia Hobbiton w Sierakowie Sławieńskim, Jest to mała wioska w gminie Sianów woj. zachodniopomorskie. Od 2001 roku tworzymy Wioskę Tematyczną – Wioskę Hobbitów wzorowaną na fantazyjnej krainie z powieści J.R.L Tolkiena.

W naszych działaniach zostaliśmy bardzo mocno wsparci przez gminę Sianów, Politechnikę Koszalińską i dr. Wacława Idziaka oraz dużą ilość wolontariuszy z całej Polski.

Naszą ofertą turystyczną jest fabularna gra terenowa -"Tam i z powrotem", ofertę tę kierujemy do dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizujemy również otwarte imprezy plenerowe, odbywające się cyklicznie i mające swoje nazwy, są to: wieczornice (kwiecień), Powitanie Lata (czerwiec), Zabawa w Wiosce Hobbitów (lipiec), Jarmark (sierpień) i Urodziny Bilba (wrzesień).

CzarownicaW naszej miejscowości jest wiele kobiet aktywnych - pracujących nie tylko w domu, ale i zawodowo - mimo to znajdują czas na angażowanie się w sprawy naszej Małej Ojczyzny.

Chciałabym przestawić jedną z nich - mgr Bogusławę Bindas, niezwykle pracowitą i ciekawą kobietę - mieszkającą na wsi od dziecka, matkę trójki dzieci, pracującą zawodowo też z dziećmi w szkole podstawowej oraz aktywnie włączającą się "zwariowane" pomysły lokalne. W grze terenowej jest Czarownicą, jak ma dobry nastrój to wróży z kart runicznych, sprzedaje pierogi i zabawia dzieci grami hobbickimi. Ma niezwykle optymistyczne podejście do życia.

Królowa ElfówKolejną kobietą jest Małgorzata Wesołowska. Na co dzień jest matką dwójki dzieci, pracującą zawodowo, a w grze terenowej jest Królową Elfów. Obdarowuje uczestników zabawy dobrymi radami i artefaktami ratującymi przed złymi orkami i trollami. Jej zaczarowany uśmiech pozwala uniknąć kłopotów w ciężkiej wyprawie śladami Bilbo Bagginsa. Na imprezy plenerowe przygotowuje przepyszne potrawy rodem z Krainy Shire. Ma sposób na zabawy z dziećmi latającymi talerzami i gigantycznymi bierkami.

Niezwykle intrygującą postacią jest Drzewiec oraz kobieta wcielająca się w tą rolę - Grażyna Pełech. Na imprezy plenerowe przygotowuje przepyszne ciasta oraz dania na gorąco. Ma realne podejście do życia, jest bardzo towarzyska.

Wśród kobiet uczestniczących w naszej sztandarowej ofercie - gry "Tam i z powrotem" są: Elżbieta Pusz - która wciela się w postać Orka. Z niezwykłą starannością troszczy się o plac Wioski Hobbitów, przygotowuje potrawy kulinarne na imprezy plenerowe, wspólnie z Wiolettą Podgórzańską zajmują się również przygotowywaniem posiłków dla grup zorganizowanych.

DrzewiecEdyta Robakowska-Iwaniec w grze terenowej wciela się w rolę Entianki. Pracuje w Wiejskiej Bibliotece w naszej wsi, prowadzi również zajęcia  w świetlicy wiejskiej dla dzieci. Realizowała projekt dofinansowany z Fundacji Wspomagania Wsi - Świetlice Wiejskie pt. "Ciepły kącik w Sierakowie" oraz projekt "Kolorowe szkło" dofinansowany przez Polską Fundację Dzieci i Młodzieży.

Chciałabym przedstawić jeszcze jedną kobietę Małgorzatę Łuczak, która na czas gry terenowej zamienia się w Gandalfa, to ona wita przyjeżdżające dzieci, wyjaśnia im zasady gry, zachęca do zabawy i wprowadza w tajniki niebezpiecznej wyprawy śladami Bilbo Bagginsa.

To tylko niektóre kobiety z naszego Stowarzyszenia. Angażujemy się w różny sposób, każdy ma inne możliwości, chęci, umiejętności, staramy się, aby każdy znalazł coś dla siebie.

Kobiety z Wioski Hobbitów

 

 


 

 

 

 

Tekst: Mieczysława Juszczyk